Vessin kommentti HS 40721
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008034533.html
Kaikesta oheistiedosta ja mustaamattomista Salmisen viestin osista päätellen, Salminenkaan ei uskonut v. 2020 yhtään maskeihin. Nyt kun perusteeton ”maskiuskonto” on vallannut epätietoisen maailman ja Suomen, hän ei voi enää esiintyä maskikriittisenä eli ”vääräuskoisena”.
Yleisöltä on siis pimitetty tärkeä osa keskustelua.
Maskien tehottomuudesta kertovat tilastot, joita katsellessa minkään maan kohdalla ei voida havaita mitään korrelaatiota maskien käyttöönoton ja koronan leviämisen hidastumisesta.
Myös PM Marin lausui saman asian ääneen talvella 2021.
Maskien tehottomuus sanottiin taas ääneen (asiantuntijat) uuden deltaviruksen leviämisen yhteydessä.
Maskeista aiheutuvat pitkälti toistakymmentä haittavaikutusta vaikuttavat käyttäjiinsä kuitenkin koko ajan, ja heikentävät siis kansanterveyttä eri mekanismien takia.