Vessin kommentti Selkä Centerin Ft Granrothin ”asiantuntijaneuvoihin”
http://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000005168033.html
Granroth lisäksi unohtaa mainita, tai ei tiedä, että ryhdillä on keskeinen merkitys vatsaontelon paineeseen (joka vaikuttaa peristalttiseen liikkeeseen ja suoliston läpivirtaukseen ja –terveyteen), hengityksen syvyyteen ja sydänalueen paineenmuodostukseen.
Huono ryhti, jossa pää on etukumarassa, myös jännittää päännykääjälihaksen (m. sternokleidomastoides) jonka rentous on elintärkeä täydelle verivirtaukselle aivoihin ja pois.
Jos Granrothia on uskominen, valtakunnassa asiat ovat jo hyvin. Juuri kukaan tavallisilla tuoleilla ei istu hyvässä ryhdissä, kaikki vääntelehtivät epämukavuuden ja kipujen lisääntyessä päivän mittaan.
800.000 selkäkipuista siis teeskentelevät tai heillä on vaan huonoa tuuria.
Satulatuoleilla oikein eli ryhdikkäästi istuvilla ei kunnollisten suomalaisten tutkimusten mukaan selkävaivoja ole.