Vessin korjaava kommentti Me Naiset terveysnumeroon 140319
https://www.menaiset.fi/keskustelu/96194/haluatko-paremman-ryhdin-ja-vahvan-selan-yksinkertainen-liike-supertehokas#comment-307619
Yläselän jumppa ei ole läheskään niin
tehokas yläselän kuntouttaja kuin istuminen hyvässä ryhdissä.
Tavallisella tuolilla se ei onnistu. 90/90 asteen lonkka – polvi kulmien takia
se on käytännössä mahdotonta.
Sen sijaan keskiraollinen, hyvin muotoiltu (ei paina sisäreisiä) keinuva satulatuoli ja lantiosta puristamaton vaatetus sen sijaan tuottavat hyvän ryhdin ja terveen selän.
Siinä yläkroppa on seisomaryhdissä automaattisesti jos pöytä, monitori ja näppis ovat oikealla korkeudella.
Selän hyvinvointi on ensisijassa kiinni nivelterveydestä selässä, ei niinkään lihasvoimasta. Selässä on kaikkiaan 48 nikamaa eli niveltä.
Istuimen keinuvuus taas lisää ”automaattista” lihasaktiivisuutta ja siten lisää verenvirtausta erityisesti alaselässä, jossa sitä on liikepassiivisuudesta johtuen tavallisesti liian vähän, mikä taas tuottaa nivelrappiota.