MITEN ESTÄN JA PARANNAN SYÖVÄN ? ennaltaehkäisyasiantuntijan kommentti HS 280926 https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000012241684.html

Isomäki on kunnioitettavasti löytänyt uusia lähestymistapoja syöpään. Kananliha-asia oli minullekin uusi.
Olen itsekin aika perehtynyt syövän ennaltaehkäisyyn ja pidän eri keinojen yhteisvaikutusta oikein hyvänä. Olen myös laatinut useista keinoista laajan protokollan. Sen löydät tietosivultani www.vessi.eu. Siitä on ollut apua suurelle joukolle sairastuneita.
Ensiksi elintavoista kannattaa tietysti karsia pois kaikki tunnetut syöpäriskit ja sen jälkeen nostaa oma immuniteetti kuidulla, antioksidanteilla jne. mahdollisimman vahvaksi. Sen tehon voi lisätä moninkertaiseksi omin keinoin, mikä kannattaa tehdä, sillä juuri immuunisolut taistelevat syöpäsoluja vastaan ja eliminoivat viallisia solujamme, jotka ovat myös potentiaalisia syövän alkuja. Yllättävästi maailmalla on paljon marjoja, yrttejä ja maustekasveja, joilla on syöpää ehkäisevä vaikutus.
Huomionarvoista on, että suuri osa uusista syöpälääkkeistä perustuu juuri immuunivasteen tehostamiseen, mm. kohua nostattanut kuubalainen lääke 10 v takaa.
Syöpien ennaltaehkäisevyyden neuvoissa on maailmalla useita kotisivuja, joiden antiin kannattaa myös perehtyä ja soveltaa.
”Okinavan elämänmallin” mukainen eläminen laskee syöpäriskin hyvin alas. Sieltä muuanne muuttaneet ja länsimaiset elintavat omaksuneet alkavat sairastella kuten muutkin.
Aika keskeistä on mikrobiomin laatu. Suolistoterveys, tulehdusten esto ja siellä olevat olosuhteet ovat keskeisiä vastustuskyvyllemme.
Huomionarvoista on, että kun seurataan syöpään sairastuneita, lähes kukaan ei käytä reippaita D-vitamiinilisäravinteita ja kääntäen, aika harvoin kuulee ihmisen sairastuneen, samalla kun hänen saantinsa on 100 mcg tai yli/ pv.
Syöpä on vakava sairaus. Kun oikaistaan pois tahallisesti ylläpidetty tilastovirhe ( 5 v sairastelun jälkeen sinut tilastoidaan muka terveeksi ja sitten taas saaneen uuden syövän) syöpä tappaa edelleen lähes puolet sairastuneista. Syövän kanssa taistelu joka tapauksessa pilaa elämän laatua pahasti.